Arkeolojik Sit Alanına Kaçak Plaj Yaptılar!

0
200

Türkiye’nin turizm cenneti Kaş’taki kıyı yağması akıl almaz boyuta ulaştı. İlçe merkezindeki sit alanına göz göre göre iş makinesi sokup plaj yapmaya kalktılar.

Yusuf Yavuz’un haberine göre, Antalya’nın Kaş ilçesinde, eski hastane binasının da içinde bulunduğu denize sıfır arkeolojik sit alanına iş makinesi soktular. Yeni yapılan bir otelin plajı olarak kullanılacağı öne sürülen alan iş makineleriyle tahrip edilerek kum ve demir iskele malzemeleri yığıldı. Vatandaşların durumu haber vermesiyle önceki gün yetkililer olay yerine gelerek tutanak tuttu. Kıyı yağmasının bir türlü durmak bilmediği Kaş’ta, arkeolojik sit alanına kadar uzanan rant hırsı görenlere bu kadar da olmaz dedirtiyor.

Kaşlılara yıllardır hizmet veren hastane binası bir süre önce Gökseki Mahallesi’ndeki yeni yerine taşındı. Ancak bugünkü ilçenin üzerine kurulduğu Antiphellos antik kentinin sınırlarında yapılan denize sıfır hastane binası, zamanla sit alanı içerisinde kaldı. 1. derece arkeolojik sit alanı statüsüyle koruma altında olan bölgede, antik tiyatro, kaya mezarı ve lahitler bulunurken, alanın denizle buluştuğu yerde Antiphellos antik kentini çevreleyen sur duvarına ait kalıntıları yer alıyor.

Yağmalanan alanın müze olmasını hayal ediyordu

Bir süredir kaderine terk edilen ve ödeneksizlik yüzünden bakımı yapılamayan eski hastane binasının, bölgede bulunan Likya dönemine ait kalıntılarının sergilendiği bir müze haline dönüştürülmesi gündeme gelmişti. Ancak Kaşlıların müze hayali kurduğu hastane binasının bahçesinde bulunan ve morg olarak kullanılan yapının bulunduğu alana iş makinesi sokan bir girişimci, deniz kıyısındaki sit alanına kaçak olarak plaj yapmak için kolları sıvadı. İlçe merkezinde merkezinde, herkesin gözü önünde yaşanan bu kıyı ve tarih yağması görenlere bu kadar da olmaz dedirtirken, vatandaşların durumu yetkililere bildirmesiyle tutanak tutularak çalışmaların önceki gün durdurulduğu öğrenildi.

Hastane için zaruret olan lağım borusuna izin çıkmamıştı

İki yıldır kıyı yağmasının hız kesmediği Kaş’taki bu son rant girişiminin, kıyıya yakın alanda inşa edilen yeni bir otele plaj yapmak amacıyla yapıldığı öne sürülüyor. Kum ve çakıl dökülerek peyzaj düzenlemesi yapılmak istenen kıyının bir bölümünün geçmişte hastane yapılabilmesi için vatandaşlarca bağışlandığı, bir bölümünün mülkiyetinin ise hazineye ait olduğu belirtiliyor. Ancak çivi çakmanın bile yasak olduğu alana fütursuzca yapılan rant saldırısı Kaş’taki yağmanın boyutlarını ortaya koydu. 1999 yılında, bugün plaj yapmak için yağmalanan kıyıda bulunan Kaş Devlet Hastanesi için lağım sistemi yenilenmek istenmiş ancak sit alanı engeline takılan çalışma uzun süren yazışmalar sonucu zaruri olduğu belgelenerek yapılabilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.