Antik Kent Çevresinde Dev Yarıklar Oluşacak

0
194

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde bulunan, tarihi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan Neandria Antik Kenti, maden arama çalışmaları ile tehdit ediliyor.

Kanadalı Teck Madencilik tarafından “Yarma” yöntemi ile yapılacak maden arama çalışmaları ile ilgili daha önce Ezine’ye bağlı Üsküfçü Köyü’nde olduğu gibi şimdi Yaylacık köyünde de “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Yani kısa bir süre sonra, 2 bin 300 yıllık antik kentin yakın çevresi 6-405 metre arasındaki ‘dev yarıklar’ ile çevrelenecek. Evrensel’den Seçkin Sağlam’ın haberine göre, projelerin en önemli özelliği ise ÇED Başvuru dosyalarında Neandria Antik Kenti’ne değinilmemiş olması.

405 metreye kadar ‘dev yarıklar’ açılacak

Proje dosyasında yer alan, “Proje konusu maden arama çalışmaları sırasında yarma açma tekniği kullanılacaktır. Bu işlem sırasında ruhsat sahası dahilinde 11 adet yarma açılacaktır. Her yarma, 2 metre genişlik ve 2 metre derinlikte açılacak olup, boyları 6 metre ve 405 metre arasında değişecektir. Proje kapsamında DSİ 25. Bölge Müdürlüğünün görüşüne istinaden 2 nolu ve 9 nolu yarma hatlarında kısaltma yapılmıştır. Yeni durumda, 2 nolu yarma hattı her iki ucundan kısaltılmış ve 196 metre ve 9 nolu yarma hattı ise kuzey ucu kısaltılarak 103 metre olmuştur” ifadeleri, arama çalışmaları kapsamında bölgede dev yarıkların açılacağı sinyalini verdi.

Ayrıca dosyada, “Belirtilen koordinatlar yarmaların alınması ve sahayı temsil etmesi açısından yeterli olmaması durumda belirtilen ruhsat sahası dâhilinde farklı yarmalar açılması gerektiğinde gerekli izinler alınarak farklı noktalardan yarmalar açılabilecektir” denildi.

Hem Üsküfçü hem de Yaylacık köylerindeki iki ayrı maden sahası da Neandria Antik kentine yakınlıkları ile dikkat çekiyor. Ezine’de Çığrı Dağı’nın zirvesinde bulanan, Neandria’nın günümüze kadar ulaşan surları bulunuyor. Neandria’da yaşam, bölgedeki insanların M.Ö. 310 yılında inşa edilen Aleksandria Troas’a göç ettirilmesiyle sona erdiği tahmin ediliyor. Günümüzden 2 bin 300 yıl öncesine kadar yaşam sürülen Neandria Antik Kenti, bugün hem Üsküfçü’de hem de Yaylacık’ta başlayacak altın madenleri ile çevrelenmiş durumda. “Yarma yöntemi” ile yapılacak maden aramaları ile antik kentin çevresinde 6-405 metre arasındaki dev yarıkların açılacağı maden çalışmaları ile Neandria Antik Kenti’nin geleceği noktasında da kaygılar var.

Daha önce Üsküfçü Köyü’nde bulunan yine Teck Madenciliğe ait maden arama çalışmaları kapsamında hazırlanan proje dosyasında olduğu gibi, Yaylacık köyü civarındaki proje dosyasında da Neandria Antik Kenti’nden bahsedilmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.