Adana’daki Faciaya İlişkin Bilirkişi Raporu: Yangın Merdivenine Açılan Kapının Kolu Yok!

0
185

Adana’da dün ihmaller zinciriyle birlikte meydana gelen faciada 11 çocuk ve bir eğitmen hayatını kaybetmişti. Yapılan incelemelerin ardından yangının çıkış nedenine ilişkin bilirkişi raporu açıklandı. Raporda yangın merdivenine açılanan kapının kolunun olmadığı ifadesine yer verildi. Raporda ayrıca yangının elektrik panosunun eski olmasından kaynaklandığı belirtildi. Olaya ilişkin getirilen yayın yasağının da kaldırıldığı öğrenildi.

 

Adana'daki Faciaya İlişkin Bilirkişi Raporu: Yangın Merdivenine Açılan Kapının Kolu Yok!

Doğan Haber Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre; Aladağ Cumhuriyet Başsavcılğı’nın yurt yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi ön raporunda, yaşamını yitirenlerin, yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şartellerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasından kaynaklandığı görüşü yer aldı.

Raporda yangın merdivenine açılan kapının kolu olmadığı belirtildi

 

Raporda yangın merdivenine açılan kapının kolu olmadığı belirtildi

İş güvenliği uzmanı bilirkişisi, binanın 1’inci katındaki yangın merdivenin kapısının plastik yapıya sahip PVC şeklinde olduğu, bu yangın merdiveni kapısının kollarının bulunmadığı, yangın kapısının dışa açılır şekilde yapıldığı, ancak kapı kolları olmadığından ve kapı açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığı görüşünü ortaya koydu. 

Elektrik ile ilgili uzman ise binanın elektrik ana panosunun arka kısmında bulunan dağıtım panosundan çıkmış olabileceği, şartellerin eskimesinden veya özelliği kaybetmesinden kaynaklı ark olmuşması ve alev almasından çıkmış olabileceğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ‘hiçbir olumsuzluğun olmadığını’ söylemişti

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 'hiçbir olumsuzluğun olmadığını' söylemişti

Yılmaz, bir gazetecinin son denetleme hakkındaki sorusuna şöyle yanıt vermişti:

“Hiçbir olumsuzluk o denetlemede ifade edilmedi. Bir yıl önce genel denetleme var. Yılda iki sefer mülki idare amiri ile beraber denetleme yapılıyor. Orada bir sıkıntı yok. 6 ay önce de haziranda. Daha 6 ay da dolmadı, orada da bir sıkıntı yok.”

Yangında hayatını kaybeden çocukların kimlikleri tespit edildi…

 

Yangında hayatını kaybeden çocukların kimlikleri tespit edildi...

Cenazelerin 5. sınıf öğrencileri Cennet Karataş (10), Tuğba Aydoğdu (10) ve Bahtınur Baş (10), 6. sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek (11), 7. sınıf öğrencileri Gamze Bagır (12), İlknur Maden (12) ve Sümeyye Yetim (12), 8. sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu (13), Sevim Köylü (13) ve Zeliha Avcı (13) ile görevli Fatma Canatan (20) ile bir yurt yetkilisinin çocuğu Sare Betül Genç’e (6) ait olduğu tespit edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.