75 Bin Kişilik ‘Süperkent’ Kurulacak

0
169

75 Bin Kişilik ‘Süperkent’ Kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Süperkent” pilot projesi kapsamında, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Tepebaşı mevkisinde 838 hektarlık bölgeyi rezerv yapı alanı ilan ettiklerini ve bu alanda 4 etaplık bir çalışmayla, yaklaşık 75 bin vatandaşın yaşayacağı yeni bir kent kuracaklarını bildirdi.
“Süperkent Standardı Uygulama Altyapısı ve Pilot Uygulaması” sempozyumunda konuşan Sarı, 1 milyon 214 bin 505 vatandaşa ait 189 bin 649 yapıda dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü, bugüne kadar 32 bin 656 riskli binanın yıkımının tamamlandığını kaydetti. Bu kapsamda vatandaşlara, 1 milyar liraya yakın kira yardımı yapıldığını belirten Sarı, ülke genelinde 1 milyar 870 milyon lira kaynak kullanıldığını ve kullanılmaya da devame dildiğini söyledi.

Sarı, kentsel dönüşüm uygulamalarında yol haritası özelliği taşıyan “Süperkent” modelini geliştirdiklerini belirterek, “Pilot proje kapsamında, Eskişehir’imizin Odunpazarı ilçesi Tepebaşı mevkisinde 838 hektarlık bölgeyi, rezerv yapı alanı ilan ettik. Bu alanda, 4 etaplık bir çalışmayla, yaklaşık 75 bin vatandaşımızın yaşayacağı, yeni bir kent kuracağız. Süperkent’in uygulama alanı olacak bu proje, Eskişehir’in marka değerini artıracak” dedi.

Giderlerde %44 tasarruf sağlanacak

Proje alanında yenilenebilir enerji üretileceğini, mahalle ısıtma sistemi kurulacağını, yağmur suları ve atık suların en yüksek seviyede değerlendirileceğini anlatan Sarı, Süperkent sistemi ile giderlerde minimum %44 tasarruf yapacaklarını, %65 enerji verimliliği, %65 su tasarrufu ve %55 işletme verimliliği elde edeceklerini belirtti. Sarı, projenin, 14. yıldan itibaren, maddi anlamda kar sağlamaya başlayacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.