7.5 Milyon Binanın Çoğu Tehlikede

0
172

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1999 yönetmeliği öncesine ait yaklaşık 7,5 milyon civarında yapı stoğu obulunduğunu ve çoğunun depreme dayanıksız olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ege’de deprem ve depreme karşı binaların durumuna dair konuştu.

Özhaseki, “Ege Bölgesi’nde bundan sonra da depremlerin olabileceğini hepimizin bilmesi lazım. Zaten bilim adamları da uyarıyor. O bölgedeki bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın da yapı izni verirken kesinlikle bunları göz önünde bulundurarak gayret etmelerini özellikle bir kez daha ihtar ediyoruz.” dedi.

BİNALARIN DURUMU

Özhaseki ayrıca, 1999 yılındaki yönetmelikle binaların daha sağlam hale getirildiğine ancak bir taraftan bunu delme çalışmalarının, kaçak yapı arzusu ve ısrarının olduğuna

Kendilerinin bir program hazırladıklarını ve bakanlar kurulunda kabul gördüğünü aktaran Özhase şunları kaydetti:

“Hesabımız şu: 1999 yönetmeliği öncesinde Türkiye’de yapılan yaklaşık 7,5 milyon civarında yapı stoğu var. Bunların büyük çoğunluğu depreme dayanıksız ve yaşam için elverişsiz. Bunların yıkılması lazım. Bunları, senede 500 bin konutu değiştirmek üzere bir program hazırlayarak 15 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Allah izin verirse biz işe başlarız, bizden sonra gelenler devam ettirirler ve 10-15 yıl sonra Türkiye’deki bütün yapı stoğu sağlam hale gelir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.